Müzikbir 6.Olağan Genel Kurulu’nu Gerçekleştirdi

Müzikbir Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği’nin 6.Olağan Genel Kurul toplantısı 28 NİSAN 2018 Cumartesi günü saat 10:00’da İstanbul Akgün Otel de, üyelerin yoğun ilgisi, bakanlık gözlemcisi ve diğer STK’ların da iştirakleri ile başarılı bir şekilde gerçekleşti.

İstiklal Marşı ve saygı duruşundan sonra, sunuş konuşmalarını yapmak için kürsüye de yerini alan Müzikbir başkanı Eşref Ziya Terzi katılım sağlayan Müzikbir üyelerine ve diğer STK temsilcilerine teşekkür ettikten sonra tarafımıza tevdi edilen görev sürecimiz boyunca birliğimize ve üyelerimize herhangi bir halel getirmeden yönetim kurulum ve diğer birimlerimizle birliğimizi daha bilinir ve köklü kılmak için bütün samimiyetimizle çalıştığımızı bilmenizi isterim diyerek sözlerine başlayan Başkan E. Z. TERZİ görev süresi içerisinde yaptıkları çalışmaları kısaca başlıklar halinde şunlardan bahsederek devam etti.

Kurumsal Çalışmalar, Lisanslama Çalışmaları, Hukuksal Çalışmalar, Dijital Alanda çalışmaların yanı sıra Diğer Meslek Birlikleri Arasında ve Lisanlama alanlarında temsil kabiliyetimizi geliştirerek sahada olduğumuzu Müzikbir olmadan ve Meslek Birliğimizi dikkate almadan bir şeylerin ters gideceğini her platformda sesli düşünüp bu yönde kararlar alınmasını sağlamaya çalıştık, çalışmaya da devam edeceğiz, diyen TERZİ sözlerine; yaklaşık 10 yıldır devam eden 5846 sayılı Telif hakları alanında değişlik yapılması yönündeki Yeni Yasa çalışmaları hakkında bilgiler aktardı. Yasanın T.B.M.M genel kuruluna geldiğini seçimden önce bu yasanın ivedilikle kanunlaşmasını beklediklerini dile getirdi.
 
Önceki dönem yönetim kurulu arkadaşlarımızdan devraldığımız yeni yasa çalışmalarında ve copyrightlevy (özel kopyalama) hak edişleri ve paylaşımları konusunda birliğimiz menfaat ve çıkarları çerçevesinde varlık mücadelesi verdik, vermeye devam edeceklerini belirten TERZİ bakanlığımızın tavsiyeleriyle, yeni çok amaçlı bir internet sitesine başladıklarını, yeni dönemde çok daha aktif ve verimli, daha çok kazandıran, üyeler açısından adil, şeffaf, güvenilir ve teknolojiyi sonuna kadar kullanan ve bu nimetlerden yararlanan bir Meslek Birliği olma yolunda ilerlememiz gerektiği, kazan kazan mantığıyla yaklaşan bir yönetim ve Meslek Birliği olmak temennisi ile sözlerini bütün katılımcılara teşekkür ederek ve yeni dönemin birliğimiz adına hayırlar getirmesi ile sözlerini tamamladı.   

Daha sonra Divan Başkanlığı seçimi yapıldıktan sonra Divan kurulu yerini almış ve genel kurul çalışmalarına divan kurulunun yönetimiyle devam edildi.

Genel Sekreter AHMET ILDIZ tarafından Yönetim Kurulu faaliyet raporu okundu, ibraya sunuldu ve hazirun tarafından oy çokluğu ile ibra olundu. 

2016-2018 yıllarına ilişkin mali rapor, bilanço ve kar/zarar cetvelleri TAŞTAN YILDIZ tarafından okundu, ibraya sunuldu ve hazirun tarafından oy birliği ile ibra olundu.

Yönetim Kurulunun ibrası hazirunun oyuna sunuldu oy birliğiyle ibra edildi.  Denetim kurulu raporu Genel Sekreter AHMET ILDIZ tarafından okundu, ibraya sunuldu ve hazirun tarafından oy birliğiyle ile ibra olundu.

2018-2019 dönemi için toplam 6 adet 22 maddelik teklif sunuldu, oylama yapıldı 4 teklif oy birliği ile, 2 teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

2018-2019 yıllarına ilişkin tahmini bütçe MEHMET BURHAN GENÇ tarafından okundu, oylamaya sunuldu ve yapılan oylama neticesinde oy birliği ile kabul edildi. 

Yeni dönemde görev yapmak üzere birlik organları seçimi için aday listeleri talep edildi ve oylamaya geçildi. Birlik Yönetimi Kurulu (5 asil ve 5 yedek), Denetim Kurulu (3 asil ve 3 yedek), Teknik Bilim Kurulu (3 asil ve 3 yedek), Haysiyet Kurulu (3 asil ve 3 yedek) üyelerinin seçimi için gizli oylama yapıldı.  Oylama bitiminde oylar sayıldı ve tutanak ekindeki listenin 40 oy almak suretiyle seçildiği tutanak altına alındı.

Seçilen yeni yönetim kurulu adına teşekkür konuşmasını yapmak üzere Mustafa Demirci’ye ve yeniden Başkanlığa seçilen Eşref Ziya TERZİ söz verildi ve konuşmayı müteakiben genel kurul çalışması sonlandırılmış oldu.

 

2018 Müzikbir Genel Kurul

Haber Görselleri